Dzisiaj cieszę się bardzo bo wreszcie mogę podzielić się z Wami pierwszym utworem z nowego albumu. Nosi tytuł “Strażnicy Lasu” i jest jednym z najstarszych, które znalazły się na płycie. Tutaj mógłbym postawić kropkę, ale czuję, że jestem winny jakikolwiek kontekst, dlatego kilka słów ode mnie.

Przede wszystkim chcę oddać cześć śp. Jackowi Lechowi, który podzielił się ze mną improwizacjami na kontrabasie pozwalając korzystać z tego bogatego źródła dźwięku. Kontrabas Jacka to fundament utworu, którego szkic stworzyliśmy z Magierą w okresie gdy Liście były skończone i czekały na wydanie, a ja szykowałem się do solówki. To był też etap kiedy byłem pod wpływem całkowicie nowego źródła inspiracji, które zmieniło mój dźwiękowy mindset, o czym pewnie napiszę więcej za jakiś czas. Od początku wiedziałem w jakim kierunku zmierzam z tym kawałkiem - to, co wtedy muzycznie przetrawiłem jako rdzenne, szamańskie i rytualne tutaj znalazło swoje ujście. Kolejne dźwięki pojawiały się szybko i spontanicznie: wokalny sampel, rytm na bębnie obręczowym, dogrywki własnego głosu. Po czasie gdy płyta zaczęła się krystalizować, a Strażnicy okrzepli, wróciłem żeby dodać kolejne synthy i walący kick.

"Strażnicy Lasu to opowieść o głębokim szacunku dla ziemi i tradycji, ukazana w dźwiękach, które w zamierzeniu mają przenieść słuchacza poza obrzeża codziennej percepcji” - czaruje zawsze natchniony GPT. Nie łudzę się jednak, że tak się stanie ponieważ utwór nie został stworzony jako narzędzie do osiągania takich stanów, jest za to interpretacją tego, czym jest dla mnie szamański, rytualny bans bezczelnie skompresowany w trzech minutach. Sesja, w której numer się rodził nosi swój tytuł od kilku lat, dlatego ucieszyłem się, gdy niedawno przeczytałem, że wrocławski dąb z lasu Kuźnickiego uznany za pomnik przyrody dostał nazwę “Strażnik”. Niech ten utwór będzie hołdem dla niego i wielu innych strażników i strażniczek lasów.


( ( ( Link do odsłuchu ) ) )


“Strażnicy Lasu”
produkcja, aranżacja: Lulek
kontrabas: Jacek Lech
bębny, synth: Magiera
głosy, synthy, bęben obręczowy, perkusjonalia, sample: Lulek
mix: Voskovy & Lulek
mastering Voskovy @ Dobre Ucho Studio
grafika: Wojtek J. Piotrowski (Juice)

Serwis używa cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane
w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce.